Zalogowany jako .
Strona dla wtajemniczonych
21. WDHy

Prawo Harcerskie

  1. Harcerz sumiennie spełnia swoje obowiązki wynikające z Przyrzeczenia Harcerskiego
  2. Na słowie harcerza polegaj jak na Zawiszy
  3. Harcerz jest pożyteczny i niesie pomoc bliźnim
  4. Harcerz w każdym widzi bliźniego, a za brata uważa każdego innego harcerza
  5. Harcerz postępuje po rycersku
  6. Harcerz miłuje przyrodę i stara się ją poznać
  7. Harcerz jest karny i posłuszny rodzicom i wszystkim swoim przełożonym
  8. Harcerz jest zawsze pogodny
  9. Harcerz jest oszczędny i ofiarny
  10. Harcerz jest czysty w myśli, mowie i uczynkach; nie pali tytoniu i nie pije napojów alkoholowych.

Komentarz do Prawa - hm. Stefan Mirowski

HARCERZ SUMIENNIE SPEŁNIA SWOJE OBOWIĄZKI WYNIKAJĄCE Z PRZYRZECZENIA HARCERSKIEGO, wrażliwym okiem spogląda na otaczający go świat, na potrzeby ludzi, na potrzeby środowiska, w którym żyje. Jest dobrym uczniem i pracuje rzetelnie. Jest gotów zawsze pełnić służbę innym, dawać z siebie wszystko, co dobre, nie żądając w zamian nic, za jedyną nagrodę uważa radość płynącą z dobrze spełnionych obowiązków. Obcy mu jest egoizm, postawa konsumpcyjna, wyznaje prymat wartości duchowych nad materialnymi.

NA SŁOWIE HARCERZA POLEGAJ JAK NA ZAWISZY - to nakaz prawdomówności, wierności, zgodności słów i czynów z nakazami własnego sumienia, swym słowem i czynem harcerz zasługuje na zaufanie, dotrzymuje słowa, przywraca wiarę w solidność, rzetelność, spolegliwość, mówi, co myśli, robi, co mówi. Postawą i zachowaniem daje świadectwo o wartościach, jakie wnosi harcerstwo w życie młodzieży i całego społeczeństwa. Harcerz jest punktualny.

HARCERZ JEST POŻYTECZNY, jego czyny zawsze służą społeczności, w której żyje. Naukę traktuje jako podstawę przyszłej służby Ojczyźnie i ludzkości. Praca zawodowa jest nie tylko źródłem jego utrzymania, ale przede wszystkim formą realizacji służby społecznej. HARCERZ NIESIE POMOC BLIŹNIM chętnie i ofiarnie, nie czeka aż go ktoś o pomoc i opiekę poprosi, lecz sam szuka okazji, by być pomocnym każdemu człowiekowi i każdej społeczności, którą spotyka na swej drodze.

HARCERZ W KAŻDYM WIDZI BLIŹNIEGO, każdemu służy pracą, pomocą, ujmuje się za każdym pokrzywdzonym, obca mu jest znieczulica i oziębłość w stosunkach miedzy ludźmi. Przezwycięża urazy i waśnie między ludźmi i między narodami, swą postawą daje wyraz uznania naturalnych praw człowieka. Sprzeciwia się przejawom nienawiści, nie poniża nikogo. Harcerz ZA BRATA UWAŻA KAŻDEGO INNEGO HARCERZA, każdego skauta na całym świecie, każdego wiernego tym samym ideałom. Takie widzenie świata i ludzi prowadzi do poszanowania cudzych przekonań, do demokracji i tolerancji.

HARCERZ POSTĘPUJE PO RYCERSKU, traktuje życie jak wielką grę, w której ważna jest nie tylko wygrana, ale ważne jest przede wszystkim to, jak się gra. Harcerstwo to czysta gra. Harcerz mimo negatywnych doświadczeń wierzy, że inni też grają czysto. Czysta, uczciwa, rycerska gra obowiązuje przede wszystkim wobec przeciwników. Harcerz wyciąga rękę do zgody. Harcerz jest dzielny, walczy z chamstwem, nietolerancją, przejawami brutalności. Jest uprzejmy i kulturalny, potrafi się odpowiednio zachować w każdej sytuacji. Harcerz dba o swój wygląd.

HARCERZ MIŁUJE PRZYRODĘ, nie niszczy jej, przeciwdziała jej dewastacji ISTARA SIĘ JĄ POZNAĆ, uczy się czytać "świętą księgę przyrody", odczuwa silną więź z całą przyrodą. Ma świadomość, że jest jej cząstką, zgłębia jej tajemnice, w niej szuka i odnajduje równowagę ducha. Przeciwdziała zagrożeniom środowiska, których źródłem jest nie tylko cywilizacja przemysłowa, ale także bezmyślność, lenistwo, brak wyobraźni, nieświadomość skutków naszych działań i zaniedbań. Dba o bogactwa naturalne, o piękno krajobrazu.

HARCERZ JEST KARNY, karnością opartą na rozumnym posłuszeństwie, wynikającą z dobrowolnego wyboru drogi i celu, wyboru dającego poczucie wolności. Harcerz jest POSŁUSZNY RODZICOM, wierny rodzinnej tradycji, która współtworzy tradycję Ojczyzny. Jest posłuszny WSZYSTKIM SWOIM PRZEŁOŻONYM, którzy prowadzą go do wspólnie realizowanego celu - przez służbę Bogu, Polsce i bliźnim. Karność staje się źródłem poszukiwania i uznawania autorytetów w życiu społecznym.

HARCERZ JEST ZAWSZE POGODNY, idzie między ludzi z otwarym spojrzeniem płynącym z pogody ducha. Harcerz panuje nad swoimi emocjami i nerwami. Jest optymistą, ma poczucie humoru. Pomaga innym przezwyciężyć apatię, smutek, zniechęcenie, obojętność. Cieszy się radością innych.

HARCERZ JEST OSZCZĘDNY, nie skąpy, ale gospodarny, nie marnuje czasu, nie marnuje życia, pracuje skutecznie. Harcerz jest OFIARNY w niesieniu pomocy innym, hojny w uczynności. Przywiązuje szczególne znaczenie do bezinteresownej działalności społecznej. Przezwycięża marnotrawstwo materiałów i darów przyrody, pieniędzy i pracy.

HARCERZ JEST CZYSTY W MYŚLI,MOWIE I UCZYNKACH, najpierw myśli, potem mówi, dba o czystość i piękno języka. Sprawy płci traktuje poważnie i odpowiedzialnie. Harcerz dba o zdrowie, NIE PALI TYTONIU I NIE PIJE NAPOJÓW ALKOHOLOWYCH, nie ulega żadnym nałogom, nie próbuje używania narkotyków, pomaga innym w zwalczaniu nałogów. Abstynencję traktuje jako ważny element troski o zdrowie, o hart ducha, o opanowanie słabości własnego charakteru.

Prawo w moim życiu

Ten tytuł strasznie poważnie brzmi. Tylko jakoś trudno nie uśmiechnąć mi się na myśl o nim. Muszę jednak zastrzec, że na myśl O NIM, a nie Z NIEGO. Dlaczego? Ponieważ Prawo Harcerskie jest czymś, co obrałem dla siebie i mogłem w każdej chwili porzucić. To nie jakaś klatka, która ma mi ograniczać ruchy, zacieśniać mi możliwości, dawać jedną, jedyną, drogę. To nie ograniczenie prędkości do 50 km/h na tej wspaniałej, sześciopasmowej autostradzie, jakim jest życie.

W takim razie, czym jest Prawo Harcerskie? Ja bym powiedział, że jest to taki Rajd Dakar. Możesz wsiąść do odpicowanego Cadillaca i poruszać się prostą na dwieście kilometrów autostradą i powiedzieć, że przejechałeś dużo i jakże szybko. No tak, tylko to dla mnie obrzydliwie nudne! Wolę wybrać terenowe auto i grzać po wybojach. Mogę zakopać się, męczyć na pustyni, jechać trasą, którą nikt nigdy nie jechał. To jest droga wybierana jedynie przez nielicznych. Czy są szaleńcami? Tak, w pozytywnym znaczeniu tego słowa, jeżeli wiesz, o czym mówię. To ciężka ścieżka, pełna wyzwań i satysfakcji z osiągnięć, których niewielu dokonało.

Nieraz bywa trudno. Bo każdy ‘kozak’ wyrzuca śmieci byle gdzie, jak nauczyciel wyjdzie z klasy, objedzie go oczywiście słownictwem jak najbardziej wulgarnym, a nie wspomni już o tym, że jak nauczyciel coś mu powie, to wtedy jest pokorny, dobry i grzeczniutki. Zawsze w moich oczach tacy ludzie wydawali się po prostu żałośni.

Prawo Harcerskie daje mi takie jasne stanowisko, abym zawsze był sobą. Pomagam innym ludziom, bo tego chcę. To jest po prostu fajne. Nie żyjemy w dwumilionowym mieście, tylko po to, żeby mieć się nawzajem w głębokim poważaniu. Służba to ogromna satysfakcja i radość, która ujawnia się dopiero po pewnym czasie. Jeżdżenie z czterema paczkami o łącznej masie kilkunastu kilogramów nie było czymś, co mi sprawiało radość. Ale ujrzenie szczęśliwych odbiorców i wspomnienie tego dobrego uczynku, to jest dopiero coś! Po pewnym czasie, można śmiało powiedzieć, że Prawo Harcerskie ma się we krwi. Dotrzymywanie słowa, karność wobec przełożonych i sumienność to rzeczy, które coraz bardziej się czuje i o których z biegiem lat mniej musimy pamiętać, a bardziej po prostu wiemy.

No i oczywiście „Harcerz jest zawsze pogodny”. Po prostu mistrzowskie zdanie! Nie jest to najważniejszy punkt Prawa, bo chyba nie ma takiego, jako że wszystkie się uzupełniają i tworzą całość. Jednak ósmy punkt jest czymś, co osobiście odkryłem późno. Zawsze był tylko takim sobie punktem, że ogólnie powinienem być zadowolony. A więc nie! Ta zasada to wskazówka- życie jest ciekawe. Nie? A jesteś harcerzem? To są te wyzwania, wyczyny, służba. Ciężkie rzeczy, które nie dadzą ci od razu radości. Ale powiedz mi, pamiętasz ten mecz w piłkę, w piątej klasie podstawówki jak wygraliśmy 7 do 1? No raczej się takich rzeczy nie pamięta... A dwudziestokilometrowa trasa, którą przeszedłeś w wieku 10 lat? To było coś! Chociaż wtedy bolały cię nogi, miałeś ciężki plecak i oddałbyś wszystko, żeby cię podwiózł samochód. Tak więc, głowa do góry. Zaciśnij zęby i zrób coś, czego żaden z twoich kumpli nie da rady, bo nie jest tak silny jak ty.

Na koniec punkt dziesiąty, który dotyka każdego z nas, najczęściej w okolicach gimnazjum, ale może też wcześniej. Bo w końcu robienie czegoś, co nie wolno, oznacza, że jesteś fajny, no nie? Tylko nikt nie jest na tyle inteligentny, żeby pomyśleć, że uciekając od zakazu wpadasz w nakaz. W niektórych środowiskach, zwłaszcza wśród ludzi, którzy mało cię znają, powiedzenie „Nie piję, nie palę, nie chcę” jest krępujące i dla nich niezrozumiałe. No tak, bo jak ktoś robi coś z nakazu (nawet takiego nieformalnego- inni to robią, ja też powinienem, żeby być taki jak oni) to nie rozumie, że ty możesz robić inaczej. I nie dlatego, że się boisz rodziców, czy nauczycieli, bo będzie PRZYPAŁ, tylko tak po prostu. Bo chodzi o to, żeby być lepszym, doskonalić siebie. Nie robić tego, co robią wszyscy, tylko to, co potrafią nieliczni. Wtedy może usłyszycie od kumpla z klasy, to co ja: „Ty nie pijesz? Ej to fajnie, bo wiesz ja lubię się wyłamywać, ale z alkoholem akurat nie potrafię”.

Marcin Delura, przyboczny 88 WDH-y
statystyka Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS! Firefox
ZHP harc.pl
21. Warszawska Drużyna Harcerzy ,,Żbiki'' należy do Szczepu 21. WDH ,,Żar'' i Hufca ZHP Warszawa-Ochota.
Zbiórki odbywają się przy SP nr 88 im. G. Narutowicza, ul. Radarowa 4B, 02-137 Warszawa
Strona jest własnością 21. WDHy ,,Żbiki''. Jest tworzona przez Michała Korcha -- m_korch(at)staszic.waw.pl